Geologie generală

Cursul se adresează studenților din anul I, Facultatea de Geografie, specializările: Hidrologie-Meteorologie, Planificare Teritorială și Turism, forma de învățământ ZI, Universitatea din București.

Bibliografie obligatorie pentru examen:

ȚICLEANU, N., PAULIUC, S., 2003, Geologie generală – curs pentru studentii anului I ai Facultăţii de Geografie. 207 p., Editura Universitară Bucureşti.

Curs Geologie generala Ticleanu and Pauliuc_2003

Bibliografie selectivă:

ANASTASIU, N., 1981, Minerale şi roci sedimentare – determinator, 358 p., Tipografia Universităţii Bucureşti.

DRAGOMIR, B.P., 2002, Geologie fizică, 318p., Editura Universităţii Bucureşti.

DRAGOMIR, B.P., ANDROHOVICI, A., 2001, Geologie fizică – lucrări practice, 131p., Editura Universităţii Bucureşti.

LAZĂR, I., BARBU, V., PĂUNESCU, O., 2009. Geologie generală – Note de curs şi lucrări practice pentru studenţii Facultăţii de Geografie., 76 p., Ed. Credis